LIGHTROOM A PHOTOSHOP – POMOCNÍCI AMATÉRA I SKÚSENÉHO FOTOGRAFA
Odfotiť dokonalú fotografiu si vyžaduje veľa práce , priestoru a času. Bohužiaľ, nie vždy to podmienky dovoľujú , vtedy nastupuje na scénu postprodukčný software ako Adobe Photoshop alebo Adobe Photoshop Lightroom, no tie nie sú vždy až tak veľmi užívateľsky prívetivé ,ako by väčšina ľudí očakávala,no nemusíte sa báť , v tejto sérii si jednoducho vysvetlíme základné funkcie programov Adobe Photoshop a Adobe  Photoshop Lightroom.

Napríklad si ukážeme , ako upravovať farby ,aby sme aj z menej podareného záberu , prípadne zo záberu  foteného cez deň , vyčarovali atmosféru západu slnka :
Pred- Nudná a tmavá fotka z dovolenky                                                                              Po: Slnečná fotka Neapolu
Pre začiatok si ujasníme na čo slúži ktorý program:
Adobe Photoshop
Áno , určite vám to niečo hovorí , je to jeden z najlepších programov na editáciu fotiek , a nie  len na obyčajnú editáciu , ale na miešanie fotografii (napríklad  viacerých fotografii do jednej väčšej) , zložitejší retuš, odstránenie pozadia ,či dokonca navrhnutia grafického rozloženia webstránky. Ale tam Photoshop ani z ďaleka nekončí svojimi možnosťami, vedeli ste , že v programe Adobe Photoshop , môžete okrem fotografii upravovať aj videá ?

Adobe Photoshop Lightroom
Tento program je pred laickou verejnosťou trošku menej známy , zlúži fotografom na ľahkú Editáciu fotiek , farieb , pridávanie efektov, nastavenie tlače, pripravovanie na publikovanie , či hromadnú editáciu a pridávanie vodoznakov. Je naozaj veľmi praktický a pokiaľ nemáte v pláne premiestňovať ľudí na iné miesta , či vkladať iné fotografie , Adobe Photoshop Lightroom je práve to , čo potrebujete. Neobsahuje zbytočne veľa funkcii , ktoré využije 5% používateľov (narozdiel od Photoshopu , ktorý dokáže naozaj všetko)

Takisto sa dajú fotografie upravovať aj v iných nástrojoch , toto sú však nástroje , ktoré využívam ja , a mám ich naozaj rád. Sú plné možností , nastavení a spôsobov ,ako sa s fotografiou vyhrať.

Ak máte záujem o produkty Adobe , môžete ich získať na www.adobe.com

Back to Top